Domowe sposoby na rzucenie palenia
Zaczyna się od jednego papierosa na spróbowanie. Potem tylko na imprezach. Nie wiadomo kiedy papierosy stają się naszym nałogiem. Po czasie orientujemy się, że jest to niezdrowe, drogie i do tego śmierdzi. Jednak jest już za późno. Nawet jeżeli chcemy to nie potrafimy rzucić palenia. Podczas prób rzucenia jesteśmy zdenerwowani, ciągle czegoś nam brakuje, a w dodatku zaczynamy zajadać nieprzyjemne uczucie. Czy da się jakoś z tym walczyć? Czy można rzucić palenie domowymi sposobami?
Nastawienie
To kluczowa kwestia. Jeżeli założysz, że rzucenie palenia graniczy z cudem, nigdy ci to nie wyjdzie. Musisz odnaleźć w sobie tyle chęci i determinacji, aby uwierzyć, że to możliwe. Ludzie latają w kosmos, a ty nie jesteś w stanie poradzić sobie z małym dymkiem? Przekonaj się, że to naturalny proces, a łatwiej ci będzie przez niego przejść. Po prostu rzucasz palenie bez użalania się i opowiadania jakie to trudne. Niepalenie dwa tygodnie to nie jest „i tak dobry wynik”. Nie tłumacz się przed sobą i nie szukaj wymówek. Sukcesem będzie jeżeli już nigdy nie zapalisz.
Dlaczego warto rzucić palenie?
To pytanie może wydawać się zbędne. Skoro chcesz rzucić to widocznie masz powód. Jednak wiele osób rzuca palenie z rozsądku. Nie jest przekonana, co do tego pomysłu. Lubi wychodzić na papierosa ze znajomymi bądź lubi smak tytoniu. Niby wie, że to niezdrowe jednak nie jest tego świadoma. Powtarza po prostu zasłyszaną sentencję, a w głębi serca palenie traktuje jako chwilę odprężenia lub co gorsza hobby.
Oto kilka powodów, które być może prawdziwie zniechęcą cię do palenia
– śmierdzisz, może to prozaiczny powód, ale twój zapach działa odstraszająco. Dym papierosowy przenika ubrania, rzeczy, a nawet skórę i włosy. Taki „wywietrzony” zapach jest jeszcze gorszy.
– trujesz nie tylko siebie, ale także osoby w twoim towarzystwie. Są to najczęściej bliskie ci osoby. Palenie bierne szkodzi zdrowiu jeszcze bardziej.
-na paleniu tracisz mnóstwo pieniędzy to średnio ok. 2 tysiące zł rocznie!
Domowe sposoby na rzucenie palenia
Dużo osób nie jest przekonanych do środków pomagających rzucić palenie np.: tych z nikotyną.
Polecamy zatem wypróbować następujące sposoby:
– zastąp palenie inną czynnością, która będzie dla ciebie równie przyjemna. Może być to uprawianie sportu czy wyjście na kawę z przyjaciółką
– odkładaj do skarbonki pieniądze, które wydawałabyś na papierosy, to naprawdę zrobi wrażenie
– żuj gumę, pełna buzia sprawia, że nie mamy chęci wsadzić do ust papierosa. Po prostu o nim zapominamy zajmując się czymś innym
– jedz żeń-szeń, sprawia on, że satysfakcja po zapaleniu papierosa jest mniejsza. Nie smakuje on tak dobrze i nie czujemy przyjemności
– po zapaleniu papierosa wsadź do ust goździka i trzymaj go przez dwie godziny, po następnego nie sięgniesz już tak ochoczo
– pij napar z waleriany (choć niezbyt często) to cię zrelaksuje, przez co nie będziesz miała chęci na papierosa „na uspokojenie”
– uświadom sobie, że papieros nie pomaga ci się uspokoić i dotlenić. To tylko pretekst. Podczas palenia po prostu głębiej oddychasz stąd to wrażenie. Wdech jest jednak zanieczyszczony dymem więc efekt jest mniejszy niż gdybyś po prostu głęboko oddychał.
Zamień więc palenie na oddychanie!
Rzucenie palenia to sprawa trudna, jednak powinniśmy pokonać ją przede wszystkim w swojej głowie. Wszystkie sposoby to tylko wspomagacze. Najważniejsze są chęci i silna wola. To klucze do sukcesu.