Jak pozbyć się mchu z trawnika

Mech wśród trawy zwykle nie jest mile widziany. Przede wszystkim psuje estetykę całego trawnika. Mało tego stanowi konkurencję dla trawy, bowiem ogranicza jej prawidłowy rozwój pobierając z gleby składniki mineralne, które są dla niej niezbędne. Dobra wiadomość jest taka, że można skutecznie pozbyć się mchu. Sprawdź jak tego dokonać!

Przyczyny rozwoju mchu na trawniku

Mech jest traktowany jako chwast. Spośród wielu roślin tego typu wyróżnia się jednak dużą trudnością w usuwaniu go. Potrafi bardzo szybko rozrosnąć się do monstrualnych rozmiarów i zająć praktycznie cały trawnik w przydomowym ogrodzie.

Jednak pojawienie się go wśród zwykłych traf powinno traktować się jako swego rodzaju oznakę świadczącą chociażby o:
– osłabieniu trawy,
– niewłaściwej pielęgnacji trawnika,
– złej kondycji trawy wynikającej z braku dostępu do słońca,
– nagromadzeniu się filcu na powierzchni trawnika,
– złym stanie gleby w ogrodzie,
– zbyt kwaśnym pH gleby,
– nadmiernej wilgotności w ogrodzie,
– nieracjonalnym nawożeniu trawnika,
– słaba struktura darni trawnika – występowanie gołych placów ziemi.

Sposoby na usunięcie mchu z trawnika

Istnieje co najmniej kilka sprawdzonych metod umożliwiających skuteczne pozbycie się mchu rosnącego wśród trawy.

Oto najpopularniejsze z nich:
Oczyszczenie trawnika – usuwanie mchu należy rozpocząć od skoszenia trawy i oczyszczenia jej z liści, gałązek i kamieni.
Drenaż gleby – polega na nakłuwaniu gleby, w wyniku czego możliwa jest zmiana właściwości takiego podłoża. Drenaż można wykonać za pomocą grabi ogrodowych aeratora, czyli specjalnego urządzenia ogrodniczego. Takie spulchnienie ziemi na pewno będzie dla niej korzystne. Po takim zabiegu warto rozsypać po trawniku piasek lub żwirek.
Chemiczne usuwanie mchu – w walce z mchem sprawdzi się również zastosowanie odpowiednich preparatów chemicznych. Oprysk z wykorzystaniem chemicznych nawozów bez dwóch zdań powinien zahamować dalszy rozwój tego niepotrzebnego chwastu.
Wapnowanie – taki zabieg wykonywany na trawniku pozwoli zmienić pH gleby, czyli przede wszystkim uczyni ją mniej kwaśną. Będzie to korzystne dla samej trawy, której rozwój będzie szybszy. Natomiast negatywnie wpłynie to na niemile widziany w ogrodzie mech.

Trudności z usunięciem mchu z ogrodu

Pozbycie się mchu z ogrodowego trawnika nie jest prostym zadaniem. Jednak jak widać istnieje wiele metod, które mogą temu zaradzić. Najbardziej skuteczne jest jednoczesne stosowanie kilku z podanych sposobów umożliwiających walkę z mchem. Dzięki temu istnieje większa szansa, że działania przyniosą sukces. Równocześnie niezbędne jest uzbrojenie się w cierpliwość, bowiem usuwanie mchu jest procesem, który zajmuje dużo czasu.

Podsumowanie

Mech jest rośliną, której do rozwoju nie są potrzebne wyjątkowo dobre warunki i żyzna gleba. Mech z powodzeniem może rosnąć nawet tam, gdzie inne rośliny nie miałyby szans na przeżycie. Mało tego, mech rozrasta się bardzo szybko. Warto więc podjąć walkę z nim, jeśli tylko zobaczymy pierwsze oznaki tej rośliny wśród. Wtedy jego rozwój zostanie zablokowany, a trawnik w ogrodzie pozostanie jednolity.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *