Jak wygląda i do czego jest wykorzystywane wycinanie laserowe?

Cięcie laserem to jedna z metod obróbki, jakie wykorzystuje się przede wszystkim w różnych gałęziach przemysłu. Cięcie przy pomocy wąskiej wiązki lasera daje możliwości, o jakich jeszcze kilka lat temu można było jedynie pomarzyć. Cięcie laserem ma wiele zalet, które bezpośrednio wskazują, że warto korzystać z takiej obróbki różnych materiałów. Sprawdź więc jak wygląda taki proces oraz do czego wykorzystywane jest wycinanie laserowe!

Jak wygląda proces cięcia laserem?

Cięcie różnorodnych materiałów za pomocą lasera cieszy się obecnie dużą popularnością. Taka metoda obróbki polega w głównej mierze na podziale kawałka danego tworzywa za pomocą promieniowania elektromagnetycznego. Energia ta jest wprowadzana punktowo w daną lokalizację i przebija ją na wylot. W efekcie, podczas takiego procesu, można dokonać precyzyjnego rozdzielenia fragmentu materiału, czy też wyciąć w nim kształt o konkretnych wymiarach. Jednak sam proces cięcia wcale nie jest prosty i nieskomplikowany. Wręcz przeciwnie – składa się na niego szereg poszczególnych etapów, które nastąpić muszą po sobie w odpowiedniej kolejności. Początkowe stadium to etap określany mianem początku cięcia. Następnie zachodzi cięcie właściwe, podczas którego dochodzi do rozdzielenia materiału. Natomiast ostateczna faza to zakończenie procesu cięcia. Ponadto wycinanie laserem musi przebiegać z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń.

Jakie są najpopularniejsze technologie cięcia laserem?

Warto uświadomić sobie, że cięcie oraz wycinanie laserem niejedno ma imię. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki rodzaj urządzenia do cięcia się wybierze oraz z jakiej metody będzie się korzystać. Wskazuje się, że istnieją trzy podstawowe warianty takich działań. Pierwszy z nich to dzielenie materiału poprzez sublimację, drugi poprzez topnienie oraz trzeci, w którym wykorzystywane jest wypalanie i działanie wysokiej temperatury. Jednak mało kiedy stawia się na tylko jedną metodę. O wiele bardziej powszechne jest łączenie różnych rozwiązań, co przynosi jeszcze bardziej zadowalające efekty końcowe. Nie sposób nie wspomnieć również innego podziały, wedle którego w urządzeniach do cięcia i wycinania wykorzystywane są lasery gazowe oraz lasery rubinowe.

Do czego wykorzystuje się wycinanie laserowe?

Wycinanie oraz cięcie laserowe to sposób nowoczesnej obróbki różnych materiałów. Przy wykorzystaniu takiej właśnie metody można także spawać, znakować przedmioty, czy też drążyć otwory lub dokonywać obróbki powierzchniowej. Przekłada się to na fakt, że wykorzystanie wiązki laserowej ma naprawdę duże zastosowanie. Wycinanie laserowe można zaobserwować chociażby w przemyśle, zwłaszcza metalowym, zbrojeniowym, okrętowym, czy lotniczym. Cięte są tam różnego typu materiały – blachy, metale, a nawet elementy drewniane oraz szklane, czy też karton, papier lub tektura. Moc wiązki laserowej ma znaczenie także dla wielu urządzeń, które z powodzeniem używa się w medycynie, czy elektronice. Cięcie laserem przydaje się także w branży budowniczej, a także podczas tworzenia różnych konstrukcji, na przykład prototypów maszyn. Efekty cięcia laserowego możemy spotkać również na co dzień, korzystając chociażby z biżuterii, wytworów rzemieślniczych, opakowań, zabawek, części samochodowych, czy poszczególnych elementów różnych urządzeń. Nawet wygrawerowane na promocyjnych przedmiotach napisy i loga to wytwór właśnie działania lasera. Warto pamiętać, że nawet poszczególne części naszych telefonów komórkowych zostały być może wycięte właśnie z wykorzystaniem lasera. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się cięcie laserem 3d.

Jakie zalety ma taki sposób obróbki?

Szerokie zastosowanie wycinania laserowego to główna zaleta tej metody obróbki. Inne jej mocne strony są chociażby następujące:

  • wysoka precyzja i dokładność cięcia
  • zwiększenie produktywności działań
  • obniżenie kosztów wykonywania konkretnej usługi
  • bezbłędność procesu cięcia
  • szybkość i sprawność
  • bezkonkurencyjny stopień powtarzalności procesu cięcia
  • powstawanie minimalnej ilości odpadów
  • brak uszkodzeń wokół miejsca, w którym wykonywane jest cięcie
  • brak konieczności dodatkowej obróbki po wykonanym cięciu
  • łatwość w automatyzacji całego procesu
  • brak zniekształceń obrabianego materiału
  • możliwość cięcia materiałów o różnej grubości
  • wąski zakres oddziaływania termicznego

Podsumowanie

Cięcie i wycinanie laserowe ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach oraz branżach. Bezpośrednio wypływa to z dużej powszechności takich metod obróbki, jak również z tego, że laser może poradzić sobie z różnorodnymi materiałami. Nie bez znaczenia jest także fakt, że działanie lasera wiąże się z wieloma korzyściami, z których po prostu warto korzystać. Bowiem, jeśli pojawiają się ewentualne wady nie są one dominujące, ani trudne do zniwelowania. Proces wycinania laserowego jest więc zespołem działań, na które warto zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza, jeśli działa się w branży przemysłowej. Jedno jest pewne – cięcie laserowe będzie cały czas stawało się coraz bardziej popularne. A jego stabilna pozycja w czołówce metod obróbki różnorodnych materiałów powinna utrzymywać się także w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *