Koń Pełnej Krwi Angielskiej

Konie to prawdziwi przyjaciele ludzi. Pomagają im w gospodarstwach, są źródłem rozrywki np.: podczas wyścigów konnych. To bardzo przyjazne i wrażliwe zwierzęta. Jednak wymagają troskliwej opieki. Osoba decydująca się na konia powinna zaznajomić się z zasadami utrzymania i pielęgnacji. Jednak czy wystarczą podstawowe informacje na temat koni? Najlepiej zasięgnąć opinii na temat konkretnej rasy. Rasa będzie nie tylko miała swoje odrębne wymagania, ale też różnić się będzie od innych koni cechami charakteru czy wytrzymałością fizyczną. Inny koń sprawdzi się jako siła pociągowa, a inny jako koń wierzchni.

Ogólna klasyfikacja konia o pełnej krwi angielskiej

Ta rasa należy do tzw. koni gorącokrwistych. Oznacza to, że będzie to koń sprawny fizycznie, który najlepiej sprawdzi się w sportach konnych. Konie gorącokrwiste jak podpowiada nazwa charakteryzują się temperamentem, są energiczne, szybkie i zwinne. Te cechy zapewnia im głownie opływowa, lekka budowa ciała.

Cechy rasy

Jest to rasa hodowana w największej czystości rasowej. Z racji tego są to konie o najwyższej wartości. Jest to koń charakteryzujący się długimi kopytami o szlachetnym wyglądzie. Sierść tych zwierząt jest krótka i delikatna. Ma skośnie położoną łopatkę, co umożliwia mu znacznie szybszy galop niż innym rasom. Osiąga ok. 160 cm. Najczęściej jego sierść jest gniada bądź kasztanowa. Są to obecnie najszybsze konie świata. Potocznie nazywane są folblutami, co oznacza pełną krew.

Pochodzenie

Konie te zostały spopularyzowane w Anglii. Jednak zostały tam sprowadzone przez Rzymian. Konie te były popularne także w czasach Tudorów i Stuartów. Od początku hodowane były w celach wyścigowych. Obecna rasa wywodzi się od czterech orientalnych ogierów: Godolphin Barb, Darley Arabian, Byerley Turk, Curwen Bay Barb. Pierwszy koń czystej krwi angielskiej został zarejestrowany w 1793 roku.

Wykorzystywanie koni o pełnej krwi angielskiej

Konie tej rasy z racji swojej szybkości i budowy ciała wykorzystywane są przede wszystkim w sportach. Rasa ta góruje w wyścigach płaskich, a także w wyścigach z przeszkodami. W tym wypadku sprawdza się ich sprawność i energiczność. Konie te mogą być również ujeżdżane lub wykorzystywane w grze polo. Sprawdzają się także w olimpijskiej konkurencji WKKW.

Zachowanie podczas wyścigów

Konie te można hodować w celu startowania w wyścigach długodystansowych lub krótkodystansowych. Konie biegające na krótkie dystanse są dobrze umięśnione i większe od swoich krewnych biegających na długie dystanse. Dobrze wyszkolone konie są posłuszne i bardzo zgrane ze swoim właścicielem. Kiedy konie kończą karierę sportową nadają się idealnie jako prywatne konie służące rekreacji, mogą być również towarzyszami innych zwierząt.

Odżywianie i pielęgnacja konia

Pasza dla koni powinna być dostosowane przede wszystkim do masy zwierzęcia, płci i wieku. Ważna jest także aktywność w środku dnia. Najlepszym sposobem jest dostarczanie małych dawek pokarmu jednak dosyć często. Jedzenie powinno być lekkostrawne i łatwo przyswajalne. Dodatkowo powinniśmy zadbać o dodatkowe suplementy diety pełne witamin i minerałów. Konie te powinniśmy czesać, myć, a także usuwać zaległe w kopytach błoto. Ważne jest także, aby poświęcać koniowi odpowiednią ilość czasu.

Podsumowanie

Konie o czystej krwi angielskiej to temperamentne zwierzęta, które bez profesjonalnej opieki mogą być uparte. Są idealne dla sportowców z doświadczeniem. Koń w sile wieku będzie czuł się niespełniony jako zwierzę służące rekreacji. Najlepiej sprawdzi się podczas rywalizacji. Jednak zapewniając mu wysiłek zadbajmy także o jego żywienie i dostarczane minerały. Dzięki temu przyniesie wiele sukcesów swojemu właścicielowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *